top of page

ASTRA+ taotluste kirjutamist veab TLÜ-s EXU meeskond

Tallinna Ülikool (TLÜ) alustab ASTRA+ programmi taotluste kirjutamist, et suurendada ülikooli teadus- ja arendustegevuse mõju ning ülikoolide ülest koostööd, programm kestab aastani 2029. TLÜ-s veab protsessi ettevõtluskoostöö ja partnerlussuhete talitus EXU, kuid edukate taotluste kirjutamiseks loodetakse ka TLÜ instituutide panusele.


Kujutis: DALL·E

ASTRA+ programmi eesmärk on suurendada teadus- ja arendustegevuse (T&A) mõju ühiskonnas, eriti ettevõtluses, pakkudes rahastust teadustulemuste vahetuks rakendamiseks. Programmiga loodetakse suurendada ülikoolide ja teiste teadusasutuste ettevõtluskoostöö võimekust ja mahtu, täiendada teadlaste karjäärimudeleid ning edendada noorteadlaste kaasamist. Programmi oluliseks tulemusnäitajaks on ettevõtluslepingute arv ja maht – sihiks on koos teiste ülikoolidega vähemalt 18 miljonit eurot 5 aasta jooksul. Samuti peetakse väga oluliseks uusi ülikoolide üleseid koostöövorme, kuna selles nähakse suurt eelist innovatsiooniks.


Tallinna Ülikooli jaoks lisab ASTRA+ võimalusi muuta osa meie teadustegevusi veelgi praktilisemaks. Lisaks võib eeldada, et juba 2025. aasta sügisest saabub Adapteri kaudu päringuid ettevõtetelt, eeskätt teaduspõhiste lahenduste vajadustega, samuti suureneb võimalus teadustulemuste baasilt uute teenuste väljaarendamiseks. Pikemas perspektiivis tekivad aga uued võimalused teadustulemuste kommertsialiseerimiseks, nagu prototüüpimine ja testimine.


Instituutide panus on oluline


ASTRA+ programm pakub Tallinna Ülikoolile hea võimaluse tugevdada oma teadus- ja arendustegevuse mõju ühiskonnas ning teadustulemuste rakendumist. EXU roll selle protsessi eestvedajana on oluline, kuid edu võtmeteguriks on ülikooliülene aktiivne koostöö ja panus. “ASTRA+ taotluste kokkupanemise protsess sõltub programmi teistest alameetmetest, mis on omavahelises sisulises seoses, oleme saanud kutse 2 suurkonsortsiumisse. Meie ülikooli vaates hea taotluse koostamine 5 aasta perspektiivis sõltub suuresti ka instituutide sisendist, seetõttu kaasame erinevaid teadmisi, oskusi, kogemusi ning ühist tulevikuvaadet ,” rõhutab TLÜ ettevõtluskoostöö juhtivekspert Ingrid Hindrikson.


ASTRA+ programm, tegevused ja tähtajad


ASTRA+ programm pakub eelkõige tuge ja rahastust teadustulemuste rakendamiseks ettevõtluses ja ühiskonnas laiemalt. Tallinna Ülikooli jaoks on see võimalus muuta oma teadustegevus veelgi praktilisemaks.


ASTRA+ programm koosneb neljast erinevast tegevusrühmast, mis aitavad tugevdada teadmussiirde suutlikkust ja kiirendada teadustulemuste rakendamist.


Tegevus 1: ADAPTER ettevõtluskoostöö platvormi arendamine ülikoolide üleses koostöös.


Tegevuse eesmärk on Eesti ülikoolide ning teadus- ja arendusasutuste koostöövõrgustiku ADAPTER strateegilise koostöö arendamine ülikoolide üleses vaates, platvormi kui tööriista sisulise ja tehnilise funktsionaalsuse arendamine, tegevuste turundamine, ühiselt pakutavate teenuste esitlemine ning võrgustikutegevuste toetamine nii Eesti siseselt kui ka rahvusvaheliselt. Tegevuste läbiviimiseks luuakse konsortsium, mida juhib Taltech. Taotluste esitamise tähtaeg on 20. veebruar 2025.


Tegevus 2: teadmussiirde- ja äriarendusalaste teadmise ja oskuste suurendamine


Selle alategevuse märksõnaks on ülikoolide ülese koolitusprogrammi loomine ja läbiviimine. Fookuses on teadmussiirde- ja ettevõtlusalaste teadmiste ja oskuste arendamine, et ühiselt jõuda ka rahvusvaheliste T&A väärtusvõrgustikeni ja ettevõtluskoostööni. Ülikoolide esindajad saavad osaleda ise ühiskoolitustel ning olla ka koolituste läbiviijaks. Tegevused viiakse läbi konsortsiumina, mida juhib Tartu ülikool. Taotluste esitamise tähtaeg on 10. märts 2025.


Tegevus 3: innovatsiooniprojektide toetamine


Tegevuse eesmärk on toetada valdkondadeüleseid innovatsiooniprojekte, mis on suunatud ühiskondlikele väljakutsetele ja süvatehnoloogia arendamisele. Oluline on asutustevaheline partnerlus, projektid peavad vastama innovatsiooniküpsuse valmiduse tasemele vähemalt 1-5 ning tehnoloogilise valmiduse tase (TVT) peab olema vähemalt 4. Projektideks saab taotleda kuni 75 000 eurot, kusjuures omafinantseering peab olema vähemalt 15%. Voor pole veel avatud, kuid taotluste tähtaeg on eeldatavasti 2025. aasta esimene kvartal.


Tegevus 4: teadmussiirde võimekuse suurendamine


Tegevus keskendub teadmussiirde võimekuse suurendamisele ning rõhuasetuseks on ettevõtluskoostöö arendamine. See hõlmab eelkõige ettevõtluskoostööga seotud personali värbamist ning spetsiifilisema ekspertiisi sisseostu, vajalike tugiteenuste arendamist, teadmussiirde teenusteks keskkonna loomist ja täiendamist ning digilahenduste ja infosüsteemide arendamist. Taotluste esitamise tähtaeg on 20. veebruar 2025.


Vaata lisa Riigi Tugiteenuste Keskuse veebilehelt.

Comments


bottom of page